Euromelanoma Nap 2017
Tájékoztató anyag
Környezeti Ártalmak Bőrgyógyászati Megelőzéséért és Kezeléséért Alapítvány
Bőrünkön számos különféle elváltozást találhatunk, melyek színük, méretük, felszínük, tapintatuk, megjelenésük időpontja, stb. alapján rendkívül különbözőek lehetnek, mégis a mindennapi szóhasználatban tévesen „szemölcs”-ként emlegetik őket. Igy gyakran „szemölcs” elnevezéssel illetik az anyajegyeket is.
Mi az anyajegy?
Anyajegynek nevezzük a bőrön születéskor meglévő vagy később kialakuló, a bőrtől színében vagy szerkezetében élesen elkülönülő jóindulatú elváltozásokat. Az anyajegyek rengeteg különböző formában jelenhetnek meg. Az anyajegyek közül leggyakoribbak a festéksejtes típusok. A festékes anyajegyek lehetnek teljesen laposak, kiemelkedőek vagy szemölcsszerűek. Színük rózsaszíntől sötét-barnáig és feketéig terjedhet. Méretük néhány mm, de több cm is lehet. Az anyajegyek ritkán jelennek meg 50 éves kor után. A legtöbb típus ártalmatlan, azonban bizonyos esetben az anyajegy megváltozása melanoma kialakulására utalhat.
Mi a melanoma?
A bőrrák a világon a leggyakoribb daganattípus. A bőrdaganatok kialakulásában több kockázati tényező játszhat szerepet, melyek közül legfontosabb szerepet az egyén genetikai tulajdonságainak és a napfény ultraibolya (UV) sugárzásának tulajdonítanak. A bőrrák általában azokon a testrészeken jelenik meg, melyeket a legtöbb napfény ér (arc, nyak, hát, végtagok).
A melanoma a bőrrák legveszélyesebb típusa. Általában egy egyre sötétedő folt, mely szabálytalan alakúvá és többszínűvé válik, de megjelenhet gyorsan növekvő rózsaszínű vagy vöröses csomó formájában is. A melanomát nem könnyű azonnal diagnosztizálni, hiszen első ránézésre anyajegynek vagy májfoltnak tűnhet. A melanoma a test bármely részén kialakulhat, de a leggyakrabban a mellkason és a lábakon fordul elő. Bármilyen életkorban kialakulhat, ellentétben a többi bőrrákkal, melyek inkább időseken fordulnak elő. Általában ép bőrfelületen jelentkezik, de az esetek 30%-ban egy korábbi anyajegy talaján alakul ki. A melanoma legtöbbször gyorsan nő és a szervezeten belül szétterjedhet (áttétet adhat), így azonnali kezelése szükséges!
Kik a veszélyeztetettek?
A bőrrák bármely életkorban bárkinél kialakulhat. Leggyakrabban 50 éves kor felett jelentkezik, illetve azoknál, akik bőrét életük során sok napfény/ és vagy mesterséges ultraibolya sugárzás (pl.: szolárium) érte.
Az átlagosnál magasabb kockázattal rendelkeznek azok az egyének, akik:
- világos, leégésre hajlamos bőrűek
- gyermek- vagy felnőttkorukban gyakran szenvedtek napégést
- sok időt töltenek napon (pl. a munkájuk vagy a hobbijuk miatt)
- intenzív napsugárzásnak teszik ki bőrüket (pl. a szabadságuk alatt)
- szoláriumba járnak
- ötvennél is több anyajegyük van
- családjukban előfordult bőrrák
- szervátültetésen estek át
- 50 éven felüliek
A fentiek mellett egyéb speciális kockázati tényezők is vannak.
Amennyiben nem tartozik bőrrák szempontjából a magas kockázatú csoportba, akkor is nagyon fontos megértenie a kiváltó okokat és a jeleket. A bőr tudatos figyelése a későbbiekben megmentheti az életét, illetve segíthet észrevenni a bőrdaganat jeleit hozzátartozóin, embertársain.
Ne feltételezze azt, hogy egy gyanús folt veszélytelen azért, mert fájdalmatlan. Nem minden rákos elváltozás fájdalmas!
Milyen jelekre figyeljen?
Néhány támpont, hogy mire ügyeljen a már meglévő „foltok” vizsgálata során:
-
Szín, méret és alak megváltozása
-
A többitől eltérő kinézet
-
Aszimmetrikus, szabálytalan szélek
-
6 mm-nél nagyobb átmérő
-
Több színű
-
Érdes tapintat (néha hamarabb tapintható, mint látható)
-
Viszketés
-
Vérzik, vagy váladékozik
-
Nem gyógyuló sebnek hat
-
Fénylő hatást kelt
Amennyiben ezen felsorolt figyelmeztető jelekből kettő vagy több fennáll, ne késlekedjen, forduljon azonnal bőrgyógyászhoz!
Az anyajegyek vizsgálata során az alábbi kérdésekre (A,B,C,D,E) adott válasz hasznos lehet a melanoma korai felismerésében:
A: Aszimmetrikus-e a bőrelváltozás?
B: Szabálytalan-e a bőrelváltozás széle?
C: Megváltozott-e a színe?
D: Nagyobb-e az átmérője 6mm-nél?
E: Megváltozott-e a bőrelváltozás mérete, alakja vagy viselkedése?
Az „ABCDE szabály”, mely segít a melanoma felismerésében
Forrás:http://www.simpleorganiclife.org/cancer-save-life-1796286379.html
„Rút kiskacsa” tünet
Anyajegyeink egymáshoz általában nagyon hasonlóak alakra és színre. Amennyiben egy új bőrelváltozás jelenik meg, mely a többitől eltérő az gyanús lehet. Ezt hívják “rút kiskacsa” tünetnek.
A bőr önvizsgálatának menete
Csupán néhány percet vesz igénybe havi rendszerességgel a bőrelváltozások ellenőrzése!
Haladjon lépésről-lépésre az alábbiak szerint.
|
Nézze át az arcát, orrát, ajkát, száját (nyálkahártyát), fülét és a füle mögötti területeket is! (Használjon tükröt!)
|
|
Vizsgálja át a fejbőrét, fésű vagy hajszárító segítségével készítsen választékokat! Alaposan nézze át az egész fejbőrét. (Használjon tükröt!) |
|
Vizsgálja meg a tenyerét, majd az ujjak közötti részeket. |
|
Vizsgálja meg karját. Kezdje a hónaljtól és haladjon a könyökök felé. |
|
Ezek után koncentráljon a nyak, felsőtest és mellkas bőrére. A hölgyeknél fontos a mellek közötti és alatti bőrterület vizsgálata. |
|
Fordítson hátat egy egészalakos tükörnek és használjon kézitükröt a nyak, a váll hátsó felszínének és a hát bőrének vizsgálatához. |
|
Ezt követően ellenőrizze a has, alhas, nemi szerv területét, lábának elülső felszínét és lábfejét. Majd vizsgálja végig a far-, deréktáj és a lábak hátsó felszínét. (Használjon tükröt!) Végezetül ellenőrizze a lábujjak közötti területeket és a talpakat is. |
Hogy előzzük meg a bőrrákot?
A bőr rosszindulatú daganata az egyik legjobban megelőzhető rákfajta, mivel ez a betegség látható, ezért korai stádiumban észrevehető. A bőrrák kialakulásában az egyik legfőbb kockázati tényező az UV sugárzás. A napsugarak (UV-tartomány) okozta károsodást bőrünk „megjegyzi”. Miközben a napégés meggyógyul, a bőrben előidézett károsodás megmarad és idővel összeadódik, fokozatosan károsítva a bőr immunrendszerét és genetikai állományát. , melynek mennyisége csökkenthető, ha napozási szokásainkon változtatunk
Az elsődleges megelőzés azt jelenti, hogy a betegséget megelőzzük még a kialakulása előtt, vagyis limitáljuk a bőrt érő UV sugárzás mennyiségét.
Hogyan tudunk védekezni UV-sugárzás káros hatásaival szemben?
- Kerüljük a direkt, intenzív UV- behatást, a napon történő tartózkodást délelőtt 11 és délután 3 óra között (ekkor a legnagyobb a sugárzás).
Az UV-fénykárosodás eredményes megelőzéséhez alkalmazzuk a fényvédelem 5 egyszerű eszközének kombinációját („Slip, Slop, Slap, Seek, Slide” – Cancer Council Australia):
Használjunk megfelelő védőruházatot! („Slip on sun-protection clothing.”)
Rendszeresen használjunk fényvédő (napvédő) készítményeket! („Slop on broad spectrum > SPS 30 suncream!)
Védjük az arc, fej, nyak területét egy széleskarimájú kalappal! („Slap on a board brimmed hat!”)
Húzodjunk árnyékba! (Seek shade!)
Használjunk napszemüveget! (Sliede on some sunglasses!)
Különleges védelmet igényelnek a napsugárzással szemben a gyermekek, mert a gyermekkorban elszenvedett napfényártalom egy életre szólóan növeli a bőrrák kockázatát.
Az összeállítás a „Magyar Dermatológiai Társulat” – www.euromelanoma.org/hungary -, valamint a „Cancer Council Australia” – www.cancer.org.au – információs anyagainak felhasználásával történt.